Niebezpieczne konsekwencje głodzenia się Powrót do listy porad

Głodzenie się stanowi nieefektywną oraz niebezpieczną dla zdrowia formę redukcji masy ciała – szczególnie zaś w przypadku osób w wieku dorastania, u których zachodzą procesy wzrostu i rozwoju organizmu. Długotrwałe ograniczanie podaży energetycznej prowadzi do zmniejszenia tak zwanej spoczynkowej przemiany materii (przemian energetycznych zachodzących w celu podtrzymania podstawowych funkcji życiowych), co skutkuje obniżeniem całkowitego zapotrzebowania organizmu na energię i spowolnieniem tempa przemian metabolicznych. Organizm „przestawia się” na tryb oszczędzający w celu utrzymania przebiegu procesów niezbędnych do jego funkcjonowania. Przywrócenie prawidłowego tempa przemian metabolicznych zależy od wielu czynników i może wymagać kilku miesięcy.

 

Długotrwałe głodzenie się prowadzi do wystąpienia niedożywienia organizmu. Możliwe jest pojawienie się niebezpiecznych dla zdrowia skutków w postaci osłabienia, zaburzeń koncentracji, zmniejszenia masy mięśniowej i zaburzeń koordynacji ruchowej, problemów kostnych, suchości skóry i wypadających włosów, problemów trawiennych, w tym wystąpienia zaparć, zaniku miesiączki u dziewcząt, zaburzeń funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, zaniku tkanki mózgowej oraz wystąpienia nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu, zaburzeń nastroju, wzrostu poziomu lęku, zmian w myśleniu, uczuciach i zachowaniach.

 

Poza negatywnymi konsekwencjami dla zdrowia organizmu ograniczanie pożywienia może skutkować wzrostem koncentracji na jedzeniu, a także wystąpieniem napadów objadania się. Obniżony poziom przemian energetycznych wywołany głodzeniem się i nieregularnością spożywania posiłków u wielu osób wpływa na nieskuteczność stosowanych nieprawidłowych zachowań, a w dalszej perspektywie na wzrost masy ciała jako efekt dysregulacji metabolizmu. Taka sytuacja może prowadzić do pojawienia się wyrzutów sumienia, spadku poczucia własnej skuteczności i samooceny. Ponowne stosowanie podobnych ograniczeń pogłębia negatywne konsekwencje dla organizmu i prowadzi do błędnego koła następujących po sobie nieprawidłowych zachowań i ich skutków.

 

Zarówno kwestia występowania potrzeby obniżenia masy ciała, jak i metod, za pomocą których może zostać osiągnięta – szczególnie w przypadku osób w wieku dojrzewania – powinna zostać skonsultowana ze specjalistą – dietetykiem lub lekarzem. (EK)

 

Copyright © aboco.pl 2017 Wykonanie: AVANO