Jak radzić sobie z tym, co pokazują media? Powrót do listy porad

Media i postrzeganie swojego ciała

 

To, co widzisz, słyszysz i czytasz w mediach nie powoduje zaburzeń jedzenia, ale może wpływać na to, jak postrzegasz swoje ciało – może sprawiać, że czujesz się gorzej w swoim ciele – negatywnie oceniasz jego wielkość czy kształt. Treść większości przekazów medialnych kierowanych do dziewczyn i kobiet to: chudsze jest lepsze, do mężczyzn: muskulatura jest lepsza.

Niezadowolenie ze swojego ciała, martwienie sie jego kształtem czy masą może powodować przygnębienie i gorszy nastrój. Co więcej, może powodować, że narzucamy sobie nierealistyczne standardy wyglądu i porównujemy się z innymi oraz jest czynnikiem ryzyka rozwoju zaburzeń jedzenia.

 

 

Jak sobie z tym radzić?

 

  1. Wykształcaj w sobie krytyczne podejście do przekazów medialnych

 

Za każdym razem, jak oglądasz TV, korzystasz z Internetu czy przeglądasz magazyny, kwestionuj przekaz dotyczący wizerunku ciała. Zadawaj sobie pytania: kto jest autorem tego przekazu i dlaczego go stworzył? Jaki jest jego cel – rozrywka, przekazanie informacji czy zarabianie pieniędzy? Kto czerpie korzyści z tego przekazu? Jakie techniki zostały użyte przy kreowaniu przekazu? Jeżeli użyto wizerunku celebrytów, to spytaj siebie, czy w rzeczywistości tak wyglądają czy też użyto różnych technik zmieniających wygląd. Jakie wartości, styl życia czy przekonania są reprezentowane w tym przekazie medialnym? Jaką niesie sugestię co do wielkości i kształtu ciała? Jak wpływa dany przekaz na to, jak czujesz się ze swoim ciałem?

 

  1. Wybieraj i korzystaj z mediów rozsądnie

 

Wybieraj media, które wspierają rozwój poczucia własnej wartości i zadowolenie ze swojego ciała.

 

  1. Ogranicz czas, podczas którego korzystasz z mediów i portali społecznościowych

 

Naukowcy zajmujący się zaburzeniami jedzenia wskazują, że im  więcej czasu spędzamy w świecie mediów, tym większa jest ekspozycja na perfekcyjne wizerunki ciała i tym bardziej podatni jesteśmy na porównywanie naszego wyglądu z nierealistycznymi standardami wyglądu.

 

  1. Popieraj przedstawianie realistycznego wizerunku ciała przez media

 

Korzystając ze swoich mediów społecznościowych, inspiruj innych, aby popierać przedstawianie autentycznych i różnorodnych wizerunków ciała oraz krytykować nierealistyczne ideały ciała. Popieraj kampanie reklamowe, magazyny czy celebrytów, którzy promują zdrowy tryb życia, naturalny i zdrowy kształt ciała oraz wygląd.

Możesz przyczynić sie do zmiany!

 

ABB

 

 

Dużo informacji dotyczących poruszanego tematu jest dostępnych w języku angielskim na stronie National Eating Disorders Association (NEDA) – Get REAL! Digital Media Literacy Toolkit.

Copyright © aboco.pl 2017 Wykonanie: AVANO