Media i postrzeganie swojego ciała
To, co widzisz, słyszysz i czytasz w mediach nie powoduje zaburzeń jedzenia, ale może wpływać na to, jak postrzegasz swoje ciało – może sprawiać, że czujesz się gorzej w swoim ciele – negatywnie oceniasz jego wielkość czy kształt. Treść większości przekazów medialnych kierowanych do dziewczyn i kobiet to: chudsze jest lepsze, do mężczyzn: muskulatura jest lepsza.
Niezadowolenie ze swojego ciała, martwienie sie jego kształtem czy masą może powodować przygnębienie i gorszy nastrój. Co więcej, może powodować, że narzucamy sobie nierealistyczne standardy wyglądu i porównujemy się z innymi oraz jest czynnikiem ryzyka rozwoju zaburzeń jedzenia.
Jak sobie z tym radzić?
Za każdym razem, jak oglądasz TV, korzystasz z Internetu czy przeglądasz magazyny, kwestionuj przekaz dotyczący wizerunku ciała. Zadawaj sobie pytania: kto jest autorem tego przekazu i dlaczego go stworzył? Jaki jest jego cel – rozrywka, przekazanie informacji czy zarabianie pieniędzy? Kto czerpie korzyści z tego przekazu? Jakie techniki zostały użyte przy kreowaniu przekazu? Jeżeli użyto wizerunku celebrytów, to spytaj siebie, czy w rzeczywistości tak wyglądają czy też użyto różnych technik zmieniających wygląd. Jakie wartości, styl życia czy przekonania są reprezentowane w tym przekazie medialnym? Jaką niesie sugestię co do wielkości i kształtu ciała? Jak wpływa dany przekaz na to, jak czujesz się ze swoim ciałem?
Wybieraj media, które wspierają rozwój poczucia własnej wartości i zadowolenie ze swojego ciała.
Naukowcy zajmujący się zaburzeniami jedzenia wskazują, że im więcej czasu spędzamy w świecie mediów, tym większa jest ekspozycja na perfekcyjne wizerunki ciała i tym bardziej podatni jesteśmy na porównywanie naszego wyglądu z nierealistycznymi standardami wyglądu.
Korzystając ze swoich mediów społecznościowych, inspiruj innych, aby popierać przedstawianie autentycznych i różnorodnych wizerunków ciała oraz krytykować nierealistyczne ideały ciała. Popieraj kampanie reklamowe, magazyny czy celebrytów, którzy promują zdrowy tryb życia, naturalny i zdrowy kształt ciała oraz wygląd.
Możesz przyczynić sie do zmiany!
ABB
Dużo informacji dotyczących poruszanego tematu jest dostępnych w języku angielskim na stronie National Eating Disorders Association (NEDA) – Get REAL! Digital Media Literacy Toolkit.