a
ANOREXIA ANOREKSJA
b
BULIMIA BULIMIA
o
OBESITY OTYŁOŚĆ
c
COMPULSION KOMPULSJE
o
OBSESSION OBSESJE
Pokaż wszystkie
Co to są obsesje?

Obsesje to inaczej myśli natrętne, czyli wielokrotnie wracające, uporczywe, nasilone własne myśli, które często są odczuwane jako niechciane czy przeszkadzające.

Co to jest osobowość anankastyczna?

Część osób, które potem zachorują na anoreksję, ma tak zwaną osobowość anankastyczną, czyli obsesyjno-kompulsywną. Są to osoby bardzo przywiązane do reguł i zasad, perfekcyjne, ściśle kontrolujące sposób kontaktów z innymi ludźmi. To osoby mało elastyczne, które odczuwają lęk i niepewność w sytuacjach, które są nieprzewidywalne lub poza ich kontrolą. Przedkładają sumienność nad przyjemności. Anoreksja to kolejna sytuacja w życiu, którą bardzo ściśle kontrolują.

Jakie obsesje występują w zaburzeniach odżywiania się?

Są to stałe myśli dotyczące jedzenia, posiłków, form spożywania pokarmu, liczenia kalorii, regulowania przyjmowanych posiłków, konieczności wykonywania odpowiedniej liczby ćwiczeń, sprawdzania tabel kaloryczności czy diet itd. Jest to też nadmierne, powtarzalne i niejako przymusowe skupienie na własnym ciele i jego obrazie. Stale pojawiają się również myśli dotyczące uzyskania maksymalnie szczupłej sylwetki.

W zaburzeniach odżywiania myśli natrętne niezwiązane z jedzeniem występują rzadko, najczęściej są one związane z uporządkowaniem i symetrią, porządkiem.

 

 Zastanawiasz się nad swoim stosunkiem do odżywiania? Wypełnij dłuższą lub krótsza ankietę.

Sprawdź swoje BMI


Zobacz inne ankiety


Copyright © aboco.pl 2017 Wykonanie: AVANO