Pokaż wszystkie
Czy człowiek, który ma prawidłową wagę, może mieć anoreksję?

Tak, jest to jadłowstręt atypowy. Dotyczy na przykład osób, które zaczęły się odchudzać mając wyraźną nadwagę. U takiej osoby mogą pojawić się wszystkie objawy psychiczne anoreksji, to znaczy koncentracja na wyglądzie swojego ciała, uporczywe odchudzanie się, pomimo zagrożenia zdrowia, koncentracja i podporządkowanie życia sprawom związanym z jedzeniem i chudnięciem. Tylko masa ciała – chociaż osoba chora gwałtownie schudła – mieści się w normie; dlatego nazwa choroby brzmi „jadłowstręt atypowy”. Szybkie chudnięcie przy użyciu drastycznych metod wiąże się z poważnym niebezpieczeństwem dla zdrowia. (BR)

Czy to choroba, że chcę się zdrowo odżywiać?

Oczywiście, nie. Jeżeli jednak inne sprawy życiowe stają się podporządkowane koncepcji zdrowego odżywiania, lub jeżeli człowiek ze względu na obawę, że będzie coś niewłaściwego do jedzenia w stosowanej przez niego diecie, przestaje uczestniczyć w uroczystościach rodzinnych czy spotkaniach towarzyskich – należy się poważnie zaniepokoić. Niekiedy też anoreksja rozpoczyna się od nadmiernego przywiązania do zdrowego odżywiania. (BR)

Co jest przyczyną anoreksji?

Jest wiele czynników związanych z występowaniem anoreksji, które dopiero zsumowane powodują chorobę. Są to czynniki biologiczne i społeczne – w tym rodzinne, a także cechy osobowości osoby zagrożonej zachorowaniem. Dotychczas zbadano około 30 czynników, które mogą wpływać na wystąpienie choroby, jednakże żaden z nich z osobna nie jest konieczny do wystąpienia choroby.

Czy to prawda, że jeżeli ktoś nie chce zachorować na anoreksję, to nie zachoruje?

Nie, anoreksja psychiczna nie jest niczyim kaprysem, wyborem ani winą. Jest poważnym zaburzeniem, w rozwoju którego istotny wpływ mają geny i czynniki środowiskowe. Tak jak nie można tylko siłą woli wyzdrowieć z kataru, tak samo nie można samą siłą woli wyzdrowieć z anoreksji. (ABB)

Moje dziecko zaczęło się odchudzać. Czy mam się zaniepokoić?

Zwracanie uwagi na sylwetkę, ćwiczenia czy też próby odchudzania są częste u nastolatków i u osób dorosłych też. Niepokojące jest szybkie chudnięcie, prowokowanie wymiotów i bardzo duża koncentracja na diecie. Sygnałem alarmowym jest utrata miesiączki, zmiana zachowania, wycofanie z kontaktów towarzyskich. (BR)

Czy zaburzenia odżywiania występują tylko w krajach bogatych?

Nie – zaburzenia odżywiania występują niezależnie od statusu socjoekonomicznego, płci, wieku, religii w wielu krajach Europy, Azji, Afryki, czy obu Ameryk. (APB)

Moje dziecko ma prawidłowe badania laboratoryjne, choć widzę, że ma wszystkie inne zachowania związane z jadłowstrętem psychicznym. Czy to znaczy, że nie muszę się jeszcze martwić?

Nie: organizm dość długo stara się bronić przed skutkami niedożywiania i utrzymać równowagę. Jednak do załamania wydolności organizmu może dojść nagle, a wówczas wiele komplikacji zdrowotnych może wystąpić w jednym czasie, zagrażając życiu chorującej osoby. (APB)

Czy chłopiec może chorować na zaburzenia odżywiania?

Tak, chłopcy i mężczyźni chorują zarówno na anoreksję, jak i na bulimię, choć rzadziej niż dziewczęta. U chłopców częściej niż u dziewcząt pierwszym objawem mogą być intensywne ćwiczenia i treningi, co początkowo nie budzi niepokoju otoczenia. (BR)

Czy chłopak, który ma zaburzenia odżywiania, to homoseksualista?

Nie: orientacja seksualna nie ma żadnego wpływu na rozwój zaburzeń odżywiania. (APB)

Dlaczego częściej kobiety chorują na anoreksję?

Istnieje kilka czynników, które przyczyniają się do tego, że kobiety (dojrzewające dziewczyny) zaczynają chorować na anoreksję częściej niż mężczyźni. Pierwszym z nich jest wyjaśnienie zmian fizjologicznych, jakie zachodzą u dziewcząt i chłopców w okresie dojrzewania. U dziewcząt następuje wzrost tkanki tłuszczowej, który niekiedy odbierany jest przez otoczenie negatywnie, w związku z kultem szczupłej sylwetki. U chłopców następuje przyrost mięśni – co oznacza siłę. Podobnie jest z kształtowaniem samooceny – u chłopców samoocena zależna jest od konkretnych osiągnięć, np. od liczby zdobytych bramek czy rzuconych koszy, a u dziewcząt –- częściej od wyglądu.

 

 

 

Sprawdź swoje BMI


Zobacz inne ankiety


Copyright © aboco.pl 2017 Wykonanie: AVANO