a
ANOREXIA ANOREKSJA
b
BULIMIA BULIMIA
o
OBESITY OTYŁOŚĆ
c
COMPULSION KOMPULSJE
o
OBSESSION OBSESJE
Pokaż wszystkie
Co to są kompulsje?

Kompulsje to inaczej czynności natrętne.
Są to wielokrotne, stereotypowe, powtarzające się czynności. Nie są same w sobie przyjemne ani nie prowadzą do wykonywania jakiś użytecznych działań (np. wielokrotne sprawdzanie klamek, poklepywanie różnych przedmiotów, przesadne mycie rąk lub ciała itd.).
Towarzyszy im poczucie, że wykonanie czynności natrętnej może zapobiec jakiemuś wydarzeniu, często dotyczącemu wyrządzenia krzywdy sobie lub komuś. To zdarzenie jest zazwyczaj mało prawdopodobne. Osoba cierpiąca na kompulsje najczęściej zdaje sobie sprawę, że jej działanie jest bezsensowne i nieracjonalne, ale po raz kolejny (choć jest już tym zmęczona) wykonuje tę samą czynność wielokrotnie.
Kompulsje są następstwem obsesji (myśli natrętnych). Czyli najpierw pojawia się natrętna myśl, a potem wykonywana jest natrętna czynność.

Jakie kompulsje występują w zaburzeniach odżywiania się?

Są to różne zachowania związane z jedzeniem, np. liczenie kalorii, sporządzenie list jedzenia, porządkowanie jedzenia według kolorów, liczby kalorii lub wielkości, wielokrotne odwiedzanie sklepów spożywczych lub cukierni i oglądanie wyłożonego tam jedzenia, jedzenie w sposób rytualny – np. różne produkty w odpowiedniej kolejności, po przeżuciu odpowiednią ilość razy. Zarówno obsesje, jak i kompulsje występujące w przebiegu zaburzeń odżywiania powodują, że myślenie o jedzeniu i działania z tym związane zabierają osobie chorującej mnóstwo czasu.

Czy można ograniczyć kompulsje ?

Otoczenie (np. rodzina) z reguły jest zniecierpliwione wykonywaniem czynności natrętnych i próbuje je zatrzymywać. Jeśli jednak w jakiś sposób „zablokuje” się osobie cierpiącej na kompulsje możliwość ich wykonywania, przeżywa ona wtedy lęk, niepokój, poczucie zagrożenia. Oczywiście w psychoterapii można pracować nad tymi objawami.

 

  Zastanawiasz się nad swoim stosunkiem do odżywiania? Wypełnij dłuższą lub krótsza ankietę.

Sprawdź swoje BMI


Zobacz inne ankiety


Copyright © aboco.pl 2017 Wykonanie: AVANO